top of page
Youth Receptions

Youth receptions are held two times a year (spring and fall). This is an award that recognizes outstanding youth programs and youth teams. Team members receive certificates and refreshments are served. 

                     

2009 Spring & Fall      

Softball - Men’s/Women’s Adult

  • Garage/LA Pub, Anthony Morat

  • Roadhouse/Vactrax, Angela Hawkins

  • Rhinehaus Coed, Carmela Stewart

 

Baseball

  • CAL RIPKEN

    • Major Division 70 Champs- Bill’s Variety, Gino DeBlasiis

    • Minor Division Champs- Aiken Construction, Chris Marrello

    • Lee Little League Major Champs- Lake Delta Fire Dept., Brian Mazzaferro

    • Lee Little League Minor Champs- Village Pizza, Joe Baker

 

Girls’ Softball

  • Spring 12U Champs- CSEA, Joe Guiliano

  • Spring 14U Champs- Charlie’s Angels

  • Summer 12U Champs- CD-PHP, Eric Sochia

  • Summer 14U Champs- Junior Shockers, Tony Flihan

  • Summer 19U Champs- Victory Motors, Russ Brookins

 

2010 Spring       

 

Basketball

  • WILLIAM VALENTINE LEAGUE

    • 3rd, 4th grade season champ-Eagles

    • 3rd, 4th grade tournament champ- Lions

    • 5th, 6th grade season & tournament champ-Panthers

    • 7th, 8th, 9th grade season champ- Knockouts

    • 7th, 8th, 9th grade tournament champ- The A’s

    • 10th, 11th, 12th grade season & tournament champ- Grizzlies

  • STAN EVANS LEAGUE

    • 3rd, 4th grade season & tournament champ- Ridge Mills Red

    • 5th, 6th grade season champ- Staley Grey

 

Hockey

  • ROME GRIZZLIE HOCKEY

    • Jam tournament champ- Rome Squirt B

    • Jam tournament champ- Rome Midget Travel

                       

2010

Fall           Unknown

 

2011

Spring        Unknown

 

2011

Fall           Unknown

 

2012 Spring       

 

Basketball

  • STAN EVANS

    • 5th & 6th grade League & Tourn Champ- Staley Grey

  • JOHN DELLACONTRADA

    • 3rd & 4th grade league & Tourn Champ- Denti Black

  • WILLIAM VALENTINE

    • 3rd & 4th grade league Champ- Wildcats

    • 3rd & 4th grade Tourn Champ- Dragons

    • 5th & 6th grade League Champ- Panthers

    • 5th & 6th grade Tourn Champ- Irish

    • 7th, 8th, 9th grades League & Tourn Champ- Grizzlies

    • 10th, 11th, 12th grades League & Tourn Champ- Grizzlies

  • NORTHEASTERN REGIONAL CHAMPS

    • Rome Colts Year-Round Cheer Squad 2011

 

2012 Fall          

 

Baseball

  • CAL RIPKEN

    • Major Division Champ- Aiken’s Construction (Joseph Russo, Brett Granger, William Granger, Brevin Miller, Michael Tallarino, Ethan Siderine, Aaron Simons, Shea Simons, Justin Swavely, Ryan Swavely, William Tallarino, Joshus Wood) Coaches: Kevin Simons, Ron Opperman, William Tallarino

    • Major Tourn Champ- Bobby Page (Matthew Davis, Raven Fallon, Evan Finley, Aidan Hunzinger, Tristan Hunzinger, Jaden Treonze, Derek Klopotek, Alec Musacchio, Nathan Palmer, Jordan Elliott, Zachary Taylor, Zachary Nell) Coaches: Brian Jaynes, Kevin Taylor, Mike Hunzinger

    • Minor Division Season & Tourn Champ- Mellace Law Firm (Antonio Bevilacqua, Jacob Hall, Matthew Tobin, Oba loney, Hayden McMonagle, Christopher Bronson, Branden East, Joseph Mellace, Alexander Peck, Haley Darling, Bradley Cowan) Coaches: John Brockway

 

Softball

  • ROME GIRL’S SOFTBALL

    • 12U Spring Champ- Seasonal Sports

    • 12U Summer Champ- Oneida Crush

    • 14U Spring Champ- Tardugno Dental

    • 14U Summer Champ- Rome PBA

    • 18U Monday Summer Champ- West Leyden Wildcats

    • 18U Wednesday Summer Champ- Adirondack Cyclones

 

Hershey National Track & Field Finalists- Damien Call, Sarah Crockett

 

2013  Spring & Fall          

 

Softball

  • Spring 12U- Peterpaul Recreation Park- Madeline Acevedo, Jackie Adamo, Kristen Bartell, Lydia Brown, Madison Brown, Ashley Brunet, Hanna Corrigan, Justine Draper, Devyn Farrell, Anna Healey, Cassidy Kotary, Reigan Lines, Victoria Ming, Makenna Reinhold, Victoria Spoon, Coach: Shelly Reinhold

  • Spring 14U- Nunn & Harper Funeral Home- Nicolina Castranovo, Madison Diehl, Mykenzie Diehl, Claire Fuller, Miranda Gifford, Abigail Harris, Rebekah Lubey, Erin Reilly, Megan Safin, Tiffany Thomason, Coaches: Timothy Safin, Mike Reilly

  • Summer 12U- Ace Hardware- Emily Bartolotti, Alyssa Bartolotti, Alyssa Cassevah, Sarah Crockett, Alyssa Fuccillo, Olivia Guy, Siera Jarosz, Brianna Kelley, Rebecca Matte, Isabella Ricci, Gabriella Ricci, Maryrose Scaccia, Phelan Shannon, Coaches: Ron Ricci, Jason Bartolotti

  • Summer 14U- CNY Lady Hurricanes- Kaley Brindisi, Allie LeDoux, Val Velardi, Alaina Palmieri, Carina Hayden, Taylor Szatko, Nina Felitto, Jenn Sciortino, Sarah Hovey, Olivia Simone, Hannah Scott, Petrina DeMarco, Jessica Sardina, Christina Borza, Dominique Schillaci, Coaches: Tim Evans, Angelo Simone, Dan Brindisi

  • Summer 18U- Monday- Spirit- Liz Calichia, Selena Campos, Brianna Coia, Olivia Deraway, Sarah Fazio, Miranda Gifford, Annika Guiliano, Lindsey Hurlbut, Alex Kimmel, Emily Lewis, Erin Reilly, Madisyn Reilley, Alicia Swavely, Jenn Tasco, Coach: Mike Deraway

  • Summer 19U- Wednesday- Rome Rampage- Autumn Swavely, Alicia Swavely, Alyssa Fazio, Sarah Fazio, Mikenna Sochia, Gabrielle Eggan, Courtney Fiorenza, Dana Glantz, Annika Guiliano, Alex Kimmel, Paige Plumley, Jenn Tasco, Samantha Washburn, Emily Beach, Selena Campos, Coaches: Ted Swavely, Ron Fazio, Autumn Swavely

 

Baseball

  • CAL RIPKEN

    • Major Season Champ- Bill’s Variety-Jackson Sorbello, Brandon Kimball, William Granger, Manuel Sals, MJichael Tallarino, Ashton Ritchie, Aaron Simons, Mitchell McWayne, Justin Swavely, William Vero, William Tallarino, Joseph Mellace) Coaches: Kevin Simons, William Tallarino

    • Minor Season & Tourn Champ- Ukrainian Club (Christopher Smalls, Nicholas Arbes, Marco Macri, Trey Schultz, Vito Rizzo, Antonio Morales, Kaden Elliott, John Sharrino, Casey Podkowka, Tanner Brawdy, Richard Artigiani, Kaiden McCaskill) Coach: Scott Podkowka

 

2014 Spring       

 

Basketball

  • STAN EVANS BOYS

    • 5th & 6th grade League & Tournament Champs- Team Blue

  • WILLIAM VALENTINE GIRLS

    •  3rd & 4th grade Season & Tourn Champs- Lions

    • 5th & 6th grade Season & Tourn Champs- Hornets

    • 7th, 8th, 9th grades Season champs- Grizzlies

    • 7th, 8th, 9th grades Tour Champs- Irish

    • 10th, 11th, 12th grades Season Champs- Grizzlies

    • 10th, 11th, 12th grades Tourn Champs- Orange Crush

 

Rome Grizzly Hockey

  • Regional Silver Stick Tourn Champs- Rome Grizzly Bantam Team

 

2014 Fall          

Unknown

 

2015 Spring       

 

Basketball

  • STAN EVANS BASKETBALL

    • 5th, 6th grade boys league champs- Staley Black

  • ROME SELECT

    • 6th grade boys- Dick Miller, Mychel Harris League of Utica Champs

    • 5th grade girls- Dick Miller, Mychal Harris League of Utica undefeated champs

  • WILLIAM VALENTINE

    • 3rd, 4th grade league & tournament champs- Tigers

    • 5th, 6th grade league champs- Pythons

    • 5th, 6th grade tournament champs- Storm

    • 7th, 8th, 9th grade league & tournament champs- Orange Crush

    • 10th, 11th, 12th grade league & tournament champs- Orange Crush

 

2015 Fall

 

Baseball

  • CAL RIPKEN BASEBALL

    • Major league season champs- Police

    • Minor league season champs- OUT MDG

    • Major tournament champs- Varflex

    • Minor tournament champs- Bobby Page

 

  • LEE LITTLE LEAGUE

    • Intermediate Division All Stars- District 9 champ

    • Section 1 champs

    • State Little League Championship tournament

Softball

  • 12U Spring champs- D & D Carpet

  • 16U spring champs- Tap Out

  • 12U summer champs- Adirondack Wildcats

  • 14U summer champs- Adirondack Wildcats

  • 19U summer champs- Grimm’s Maple

 

2016 Spring & Fall  

 

Basketball

  • WILLIAM VALENTINE

    • 3rd, 4th grade league & tournament champ- Lions

    • 5th, 6th grade league champs- Eagles

    • 7th, 8th, 9th grade league & tournament champ- Fire

    • 10th, 11th, 12th grade league & tournament champ- Orange Crush

 

Hockey

STROUGH MODIFIED GIRL’S ORANGE GRIZZLIES HOCKEY

  • Snowbelt Squirt Division season & tournament champ- Squirt RED

  • Silverstick Northeast Regional Champs

  • Oswego Girl Power tournament champ- Grizzlies 12U

 

Baseball

CAL RIPKEN BASEBALL

  • Major season champ- Bobby Page

  • Minor season champ- Industrial Oil Tank

  • Major tournament champ- Firemen

  • Eastern NYS Runner-up- River Rats 12U

 

  • LEE LITTLE LEAGUE

    • Intermediate Division All Stars- District 9 champs- Gold All Stars

Softball

  • 12U Spring champs- Diane Martin- Grande Law

  • 16U Spring champs- Evolution

  • 12U Summer champs- Westmo Heat

  • 14U summer champs- Peter Paul Park

  • 19U summer champs- CNY Heat, Blue Crew

 

2017 Spring       

 

Basketball

  • John DellaContrada Boys’ 3rd & 4th Grade Youth Basketball

  • Bellamy Bull Dogs League & Tournament Champs

  • Stan Evans Boys’ 5th & 6th Grade Youth Basketball

  • Smith Post 24 League & Tournament Champs 

  • William Valentine Girls’ Youth Basketball

  • Orange Crush 3rd and 4th Grade League Champs

  • The Bull Dogs 3rd and 4th Grade Tournament Champs

  • The Eagles 5th and 6th grade League and Tournament Champs

  • Fire 7th & 8th grade League Champs

  • Orange Crush 7th & 8th grade Tournament Champs

  • The A’S 9th-12th Grade League & Tournament Champs

 

Hockey

  • Rome Grizzlies Youth Hockey

  • The Rome Grizzlies Squirt White

  • Snowbelt Squirt White Tournament Champs

  • Rome Grizzlies Pee Wee Red

  • Snowbelt Pee Wee Red Tournament Champs 2017

  • Rome Grizzlies Pee Wee White Snow Belt Pee Wee White Tournament Champs

  • Oswego “Girl Power” Tournament Champs

 

2017 Fall          

 

Baseball

  • Nicky Doodles, Cal Ripken League Minor Division, League Champions

  • Varflex, Cal Ripken League Major Division, League Champions

  • ALL-STAR TEAM, Lee Little League, 9-10 yr. old New York State District 9 Champions

  • All-Star Team-Lee Silver, Lee Little League, 11u New York State District 9 Champions

 

Softball

  • Rome Fire, Rome Girls’ Softball League Spring 12U Division: League Champions

  • Westmoreland Softball, Rome Girls’ Softball League Summer 12U Division: League Champions

  • PeterPaul’s, Rome Girls’ Softball League Summer 14U Division: League Champions

  • Adirondack Wildcats, Rome Girls’ Softball League Summer Monday Nights 19U Division: League Champions

  • BLUE CREW, Rome Girls’ Softball League Summer Wednesday Nights 19U Division: League Champions

 

2018 Spring       

 

Basketball                     

  • John DellaContrada Boys’ 3rd & 4th Grade Youth Basketball

  • Staley Black League Champs

  • Denti Lions Tournament Champions

  • Stan Evans Boys’ 5th & 6th Grade Youth Basketball

  • Denti Lions - undefeated League & Tournament Champs 

  • William Valentine Girls’ Youth Basketball

  • Bull dogs’ 3rd and 4th Grade Division & Tournament Champs

  • CRUSH 5th and 6th Grade Division & Tournament Champs

  • CRUSH 7th-12th Division & Tournament Champs

 

2018 Fall          

 

Baseball

  • Ukrainian Club Cal Ripken League Minor Division, League Champions

  • Athmedics Cal Ripken League Minor Division,Tournament Champions

  • Police Cal Ripken Major Division, League Champions

  • Bobby Page Cal Ripken Major Division Tournament Champions

 

Softball

  • CNY Heat Summer 12U Division Tournament Champions

  • MV Vipers, Summer 14U Division Tournament Champions

  • Rome Spirit, Summer 19U Monday Division Tournament Champions

           

2019 Spring       

 

Boys’ Basketball

  • JOHN DELLACONTRADA 3rd & 4th Grade Division

  • JOHN JOY Undefeated League Champions

  • DENTI RED Tournament Champions

  • STAN EVANS 5th & 6th Grade Division

  • DENTI WHITE Undefeated League & Tournament Champions          

 

Girls’ Basketball

WILLIAM VALENTINE

  • BULLDOGS 3rd & 4th Grade Division & Tournament Champions       

  • CRUSH 5th & 6th Grade Division & Tournament Champions  

  • ORANGE CRUSH 7th-12th Grade Division & Tournament Champions 

 

CNY Junior Basketball League: Youth Girls’

  • ROME SELECT 5TH Grade Girls Team Regular Season Champions, Undefeated 12-0

  • ROME SELECT 6th Grade Girls’ Team League Champions

 

Rome Youth Hockey Association

  • ROME BANTAN Boulter Classic Hockey Tournament Champions

 

2019 Fall           

(COVID)

 

2020 Spring       

 

Hockey

  • Ice Hockey players (combined with Clinton); (Isabella Baker, Elana Calicchia, Kelsey Fuller, Drew Kopek, Hailey Millington, Alyssa Nardslico, Ariel Williamson)

 

2020 Fall          

(COVID)

 

2021 Spring

 

2021 Fall

 

2022 Spring

 

bottom of page